Kas yra meditacija ir kokia moksliškai pagrįsta jos nauda?

Meditacija – tai praktika, kuria siekiama sutelkti dėmesį į savo mintis, pojūčius ir emocijas. Tai yra vidinio tyrinėjimo procesas, kurio metu žmogus stengiasi įgyti supratimo apie savo vidinį pasaulį ir suvokti, kaip jis veikia jo gyvenimą išorėje. Meditacija atliekama sėdint arba gulint, atsipalaidavus ir sutelkus dėmesį į savo kvėpavimą arba kūno pojūčius. Šios praktikos rezultatas priklauso nuo pasirinktos meditacijos rūšies bei paskirties, pasirenkamos pagal individualius poreikius.

Meditacijos istorija

Meditacija buvo pradėta praktikuoti dar 1500 pr. Kr. ir yra siejama su filosofiniais įsitikinimais, Vakarų ir Rytų kultūromis. Senovės Graikijos filosofai, tokie kaip Platonas ir Aristotelis, taip pat praktikavo meditaciją. Viduramžiais meditacija buvo praktikuojama krikščionių ir budistų kultūrose.

Šiais laikais, meditaciją nuolat praktikuoja daugybė žmonių, siekiančių tapti efektyvesniais profesinėje veikloje bei atrasti pusiausvyrą asmeniniame gyvenime. Laikui bėgant, radosi vis daugiau meditacijos rūšių ir technikų, atliekančių skirtingas funkcijas. Daugelis nustemba sužinoję, kad meditacija – tai darbas su savo mintimis, o ne būsena be minčių (nors galimas ir toks meditacijos tikslas), kaip priimta manyti tų, kurie vadovaujasi stereotipais, siedami meditaciją vien tik su religine ar ezoterine praktika. o ne proto koncentracijos lavinimu.

Kaip rašoma Vikipedijoje, meditacija nėra okultinis ar paranormalus reiškinys. Tai taip pat nėra protavimo atsisakymas, hipnozė ar įtaigos būsena, o sąmoningumą skatinantis procesas.

Kaip meditacija padeda verslo žmonėms: mokslininkų tyrimai ir sėkmingų žmonių patirtys

Meditacija yra žinoma dėl savo naudos emocinei ir fizinės sveikatai. Tačiau daugelis žmonių dar nežino, kad meditacija taip pat gali padėti sėkmingai vystyti verslą ar kitą veiklą. Daugybė sėkmingų žmonių pripažįsta, kad meditacija yra svarbi jų asmeninio augimo proceso dalis.

Sėkmingi žmonės medituoja

Didelė dalis sėkmingų verslininkų, sportininkų, mokslininkų ir kitų srities specialistų praktikuoja meditaciją. Kai kurių tyrimų duomenimis, daugiau nei 80 proc. sėkmingų žmonių reguliariai praktikuoja meditaciją ir yra pasiekę didžiulę sėkmę savo gyvenime. Štai keletas tokių pavyzdžių:

Arianna Huffington – „Huffington Post“ įkūrėja ir puikus pavyzdys to, kaip meditacija gali padėti sėkmingiems žmonėms susidoroti su stresu ir išlaikyti aukštą veiklos lygį. Ji praktikuoja meditaciją daugiau nei 30 metų ir įsitikinusi, kad tai yra pagrindas jos sėkmei.

Ray Dalio – milijardierius ir Bridgewater Associates fondo įkūrėjas, kuris yra pasiekęs didžiulę sėkmę investicijų srityje. Dalio yra garsus tuo, kad jis reguliariai praktikuoja meditaciją – tai yra vienas iš būdų, kaip jis išlaiko savo kūrybiškumą ir sprendžia verslo iššūkius. Jis taip pat pataria savo darbuotojams praktikuoti meditaciją, kad pagerintų savo kognityvinius gebėjimas ir sprendimų priėmimo procesą.

Oprah Winfrey – žinoma pokalbių laidos vedėja, verslininkė ir filantropė, pasaulinio lygio veikėja ir puikus pavyzdys to, kaip meditacija gali padėti sėkmingam žmogui išlaikyti savo sveikatą ir gerovę. Ji praktikuoja meditaciją nuo 2011 metų ir sako, kad tai padeda jai geriau susitvarkyti su stresu ir kūrybiškiau mąstyti.

Jeff Weiner – „LinkedIn“ vadovas, kuris yra garsus tuo, kad praktikuoja meditaciją ir skatina savo darbuotojus taip pat tai daryti. Jis mano, kad meditacija padeda jam išlaikyti aiškų protą ir tapti geresniu vadovu.

Russell Simmons – garsus muzikos ir mados magnatas, kuris yra žinomas dėl savo praktikuojamos transcendentinės meditacijos. Simmons mano, kad meditacija padeda jam būti produktyvesniu ir atsparesniu stresui.

Šie žmonės yra tik keli pavyzdžiai iš daugelio sėkmingų verslininkų ir lyderių, kurie reguliariai praktikuoja meditaciją ir yra įsitikinę, kad tai padeda jiems pasiekti didesnį sėkmę ir gerovę savo gyvenime ir karjeroje.

Meditacijos nauda grįsta moksliniais tyrimais

Meditacija ir streso valdymas

Vienas iš pagrindinių veiksnių, kuris gali pakenkti verslo sėkmei, yra stresas. Verslo pasaulis yra dinamiškas ir nestabilus, o tai gali sukelti didelį stresą ir nerimą dėl ateities. Tyrimai rodo, kad meditacija yra veiksminga priemonė streso valdymui, padedanti sumažinti įtampą ir jaudulį. Tai gali padėti specialistams išlaikyti aiškų protą ir sprendžiant iššūkius racionaliai, taip pat sumažinti galimą spaudimą ir stresą, kurie gali pakenkti jų fizinei ir psichologinei sveikatai.

Stresas – nuolatinis verslininkų palydovas. Jie privalo tvarkytis su darbo reikalais, finansais, darbuotojais ir daugybe kitų veiksnių, kurie gali sukelti didelį stresą. Mokslininkų tyrimai parodė, kad meditacija gali padėti susidoroti su stresu ir pagerinti savijautą.

2009 m. žurnale „Psychoneuroendocrinology“ buvo paskelbtas tyrimas, kuriame dalyvavo 83 sveiki suaugusieji, suskirstyti į atsitiktines medituojančių ir nemedituojančių žmonių grupes. Po aštuonerių savaičių, medituojantys asmenys patyrė mažesnį kortizolio, hormono, atsirandančio dėl streso, lygį.

Meditacija ir kūrybiškumo ugdymas

Meditacija taip pat gali padėti pagerinti kūrybiškumą. Tai reiškia, kad medituojantys žmonės gali pasiekti gilesnį kūrybiškumo lygį ir sukurti naujas idėjas, o tai yra svarbu, siekiant sėkmės verslo srityje. Tyrimai rodo, kad meditacija gali padidinti smegenų dalies kraujotaką, kuri yra atsakinga už kūrybiškumą, todėl padeda išlaikyti aiškų protą ir skatina kūrybingumą.

2010 m. žurnale „Consciousness and Cognition“ buvo paskelbtas tyrimas, kurio metu 50 studentų buvo priskiriami meditacijos ir kontrolinėms grupėms. Po meditacijos, medituojantys studentai parodydavo didesnį kūrybiškumą ir išradingumą nei kontrolinės grupės studentai.

Meditacija ir sprendimų priėmimas

Nuolatinis meditacijos praktikavimas gali padėti priimti sprendimus ar pagerinti sprendimų priėmimo procesą, nes padeda išlaikyti nuoseklų požiūrį ir padeda atpažinti ir išvengti neefektyvių sprendimų. Sėkmingi verslininkai turi priimti sprendimus, kurie gali turėti didžiulę įtaką jų verslui. Meditacija gali padėti pagerinti sprendimų priėmimo procesą ir padėti išlaikyti aiškų protą.

2012 m. „Frontiers in Human Neuroscience“ žurnale buvo paskelbtas tyrimas, kurio metu 12 medituojančių asmenų ir 12 nemedituojančių asmenų atliko paskirtas sprendimų priėmimo užduotis. Tyrimas parodė, kad medituojantys asmenys sprendimų priėmimo procese buvo atidesni, mažiau linkę daryti klaidų ir priimdavo sprendimus, kurie buvo pagrįsti teisingesniu mąstymu.

Sąmoningumas ir bendravimas

Meditacija taip pat gali padėti pagerinti sąmoningumą ir bendravimo įgūdžius. Tai svarbu verslo srityje, kur bendravimas su klientais ir darbuotojais yra svarbiausias veiksnys. Meditacija padeda padidinti sąmoningumą ir atsargumą, o tai padeda geriau suprasti savo klientus ir darbuotojus, suprasti jų poreikius ir atsižvelgti į jų nuomonę. Taip pat meditacija padeda gerinti bendravimo įgūdžius, išlaikyti ramybę ir sumažinti konfliktus.

Veiklos efektyvumas ir meditacija

Moksliniai tyrimai taip pat parodo, kad meditacija yra galinga priemonė, padedanti sėkmingai valdyti verslą. 2015 m. „Harvard Business Review“ paskelbti tyrimai parodė, kad meditacija padeda išlaikyti aiškų protą, pagerinti emocinę kontrolę ir sumažinti stresą, o tai gali padėti padidinti produktyvumą ir sumažinti klaidų skaičių.

Kitas tyrimas, kuris buvo atliktas 2018 m. „Journal of Business Venturing“, parodė, kad medituojantys verslininkai turi didesnę tikimybę pasiekti savo tikslus. Tyrimas parodė, kad 75 proc. tyrime dalyvavusių verslo įmonių vadovų buvo nuolatiniai medituotojai, o 89 proc. jų atskleidė, kad meditacija padėjo pagerinti sprendimų priėmimo procesą ir padidinti jų produktyvumą.

Vadovaujantis įvairiais moksliniais tyrimais galima teigti, kad meditacija yra galinga priemonė, padedanti įvairių sričių specialistams išlaikyti aukštą efektyvumo lygį, sprendžiant didelius iššūkius ir siekiant sėkmės veikloje. Meditacija padeda valdyti stresą, pagerinti kūrybiškumą ir sprendimų priėmimo procesą, gerinti sąmoningumą ir bendravimo įgūdžius, o tai yra svarbu siekiant sėkmės verslo srityje. Moksliniai tyrimai parodo, kad medituojantys verslo žmonės turi didesnę tikimybę pasiekti didesnę sėkmę, padidinti produktyvumą ir sumažinti klaidų skaičių.

Nors meditacija nėra stebuklinga priemonė, kuri padės išspręsti visus verslo iššūkius, ji gali padėti verslininkams užmegzti gerus santykius su savimi, savo darbu ir kitais žmonėmis. Meditacija gali padėti kelti aiškius tikslus, padidinti koncentraciją ir pagerinti produktyvumą, kad verslo projektai būtų sėkmingi.

Meditacijos tipai

Meditacija nėra konkretų, vienintelį veiksmą apibūdinantis žodis. Yra daug skirtingų meditacijos būdų bei meditacinės praktikos paskirčių.

Koncentracinė meditacija – tai praktika, kurioje dėmesys sutelkiamas į vieną objektą, pvz., kvėpavimą arba žodžius. Šis būdas padeda išvengti skraidančių mintų ir sutelkti dėmesį.

Rezonansinė meditacija – tai praktika, kai sutelkiamas dėmesys į garsus ar vibracijas, pvz., gongus, būgną arba garsų melodijas. Šis būdas padeda sumažinti stresą ir pagerinti nuotaiką.

Vizualinė meditacija – tai praktika, kurioje sutelkiama dėmesys į vaizduotę, pvz., į piešinį ar įrašą. Šis būdas padeda geriau suvokti save ir įgyti emocinę gerovę.

Saviugdos meditacija – tai praktika, kurios metu savęs pažinimo, vidinio balanso, atsipalaidavimo ir koncentracijos įgūdžiai yra lavinami meditacijos būdu. Tai yra būdas pasirūpinti savo gerove ir vystyti savo vidinę jėgą, siekti tikslų bei įgyvendinti savo svajones.

Saviugdos meditacija yra paprasta ir veiksminga priemonė, kuri padeda atsipalaiduoti ir sutelkti dėmesį į rūpimus klausimus bei gauti atsakymus, kurių galbūt buvo ieškoma ilgą laiką. Savęs ugdymo meditacija yra skirta tam, kad padėtų mums savarankiškai atlikti saviugdos sesijas, kurių metu, skambant meditacinei muzikai yra užduodami klausimai, skatinantys asmeninį augimą.

Teminė meditacija – tai praktika, kurios metu dėmesys koncentruojamas į tam tikrą asmeninio ar profesinio gyvenimo sritį bei temą.

Meditacija yra praktika, kuri padeda mums susikaupti ir ramiai atsipalaiduoti, kad galėtume atsiriboti nuo išorinio triukšmo ir streso. Tačiau meditacija gali būti puikus saviugdos įrankis, padedantis siekti kitų tikslų, tokių kaip transformacija, tikslų kėlimas ir savirealizacija.

Kaip pradėti meditaciją?

Išsirinkite tinkamą vietą – ieškokite ramios ir patogios vietos, kurioje galėtumėte medituoti. Galite rinktis vietą savo namuose ar lauke.

Pasiruoškite patogiai – atsisėskite ar tiesiog atsigulkite ten, kur jūsų niekas netrukdys. Pasirinkite padėtį, kuri jums patogiausia.

Sutelkite dėmesį į kvėpavimą – pradėkite nuo savo kvėpavimo stebėjimo. Stenkitės nekreipti dėmesio į mintis ir tiesiog sekite kvėpavimo ritmą.

Atsipalaiduokite – pabandykite atsipalaiduoti kiekvieno kvėpavimo metu. Jūsų tikslas yra pasiekti vidinę ramybę ir atsipalaidavimą.

Būkite kantrūs – meditacinės praktikos gali pareikalauti kantrybės. Stenkitės medituoti kiekvieną dieną, kad tobulintumėte savo įgūdžius.

Kaip meditacijos gali pagerinti asmeninio augimo procesą?

Meditacijos yra naudingos būtent dėl to, kad padeda susikaupti ir pasiruošti darbui su savimi. Štai, keletas būdų, kaip meditacija gali prisidėti prie asmeninio augimo:

Pasiruošimas dienai – pradedant dieną medituojant, galima paruošti savo protą ir kūną darbui, o tai gali padėti dirbti efektyviau ir veiksmingiau visą dieną.

Sąmoningas valdymas – meditacija gali padėti geriau suvokti savo mintis, emocijas ir veiksmus, kad galėtume juos geriau kontroliuoti ir pasiekti savo tikslus.

Stresas ir nerimas – meditacinės praktikos gali būti puiki priemonė, padedanti sumažinti stresą ir nerimą. Reguliariai medituojant, galite sumažinti streso lygį ir gerinti savo bendrą emocinę būklę.

Koncentracija ir produktyvumas – meditacinės praktikos padeda sutelkti dėmesį, o tai yra svarbu, norint tapti produktyvesniu ir efektyvesniu. Turint dėmesio sutelkimo problemų, meditacija gali būti naudinga priemonė, padedanti pasiekti didesnį produktyvumo lygį.

Meditacijos privalumai

Meditacija turi daugybę privalumų, įskaitant šiuos:

Sumažintas stresas – padeda sumažinti kortizolio lygį organizme, kuris yra susijęs su stresu. Tai padeda sumažinti streso simptomus, pvz., nerimą, depresiją ir nemigą.

Pagerintas miegas – padeda raminti protą ir sumažinti streso lygį, kuris taip pat padeda pagerinti miego kokybę ir mažinti nemigą.

Lengvesnis susikaupimas – padeda sutelkti dėmesį ir pagerinti koncentraciją, o tai yra svarbu norint geriau susikaupti ir efektyviau dirbti.

Mažesnis neigiamų emocijų kiekis – padeda susidoroti su neigiamomis emocijomis, tokiomis kaip nerimas, depresija ir pyktis. Ji taip pat padeda geriau suprasti savo emocijas ir įveikti jas.

Skausmo valdymas – padeda sumažinti skausmą ir geriau susidoroti su lėtiniais skausmais.

Didesnis atsipalaidavimas – padeda sumažinti įtampą ir geriau atsipalaiduoti, o tai gali padėti sumažinti kraujospūdį ir pagerinti širdies ir kraujagyslių sveikatą.

Meditacijos paskirtis

Kaip jau buvo minėta, meditacija atlieka daug skirtingų funkcijų ir yra pritaikoma individualiems poreikiams, tokiems kaip:

Atsipalaidavimas;
Kvėpavimo stebėjimas;
Mąstymo proceso valdymas;
Koncentracijos lavinimas;
Kūrybiškumo ugdymas;
Savęs pažinimas;
Savęs ugdymas;
ir t.t.

Ką daryti, jei meditacija kelia sunkumų?

Meditacija gali būti nelengvas procesas, ypač pradedantiesiems. Jei kyla sunkumų medituojant, jums pravers keletas patarimų, kaip juos įveikti:

Būkite kantrūs – meditacija yra procesas, kuris reikalauja kantrybės ir pastangų. Būkite kantrūs ir nesistenkite viską padaryti per vieną kartą.

Praktikuokite reguliariai – kad patobulintumėte savo meditacijos įgūdžius, turite praktikuoti reguliariai. Kiekvieną dieną praleiskite bent kelias minutes medituodami.

Pasirinkite tinkamą vietą – rinkitės vietą, kuri jums patogiausia ir kurioje jūsų nesutrukdys kiti žmonės ar garsai.

Susitelkite į kvėpavimą – dauguma meditacijos technikų yra susijusios su kvėpavimu. Susitelkite ties savo kvėpavimu ir stenkitės kontroliuoti savo mintis.

Pasirinkite tinkamą meditacijos rūšį – yra daug meditacijos rūšių, todėl pasirinkite tą, kuri jums patinka ir padeda gerai jaustis.

Naudokitės gido pagalba – jei jums sunku medituoti vieniems, galite pasirinkti balsu vedamas, saviugdos meditacijas ar muziką, kad būtų lengviau pasiekti meditacinę būseną.

Savaime meditacija nėra gydomoji priemonė ar stebuklingas būdas išspręsti savo problemas. Tai yra praktika, kuri padeda atsipalaiduoti, susitelkti ir pasiekti savo tikslus. Taigi, jei norite pasiekti daugiau ir augti kaip asmenybė, pradėkite praktikuoti meditaciją. Tai gali būti labai naudinga jūsų kūnui, protui ir emocinei sveikatai.

Nuostabu tai, kad norint pradėti medituoti, nereikia turėti jokių specialių įgūdžių ar patirties. Praktikuoti meditaciją galima bet kuriame amžiuje, bet kuriuo metu, ir tai gali būti lengviau nei  manote. Yra daugybė nemokamų ar nedaug kainuojančių meditacijų, atitinkančių individualius poreikius.

Meditacija gali būti naudinga visiems, norintiems rasti vidinę ramybę, gerinti psichologinę bei fizinę sveikatą – tai gali būti paprasta, didelės transformacijos pradžia.