Toksiški santykiai

Santykiuose su kitais žmonėmis patiriame įvairių emocijų ir tai visiškai normalu. Vis dėlto poros santykiuose turėtų vyrauti balansas ir tokios emocijos kaip pyktis ar nuoskaudos neturėtų užgožti visko. Toksiški santykiai virsta tokiais, kuomet ne patys jaučiame neigiamus jausmus, tačiau sukeliame juos kitam žmogui.

Kaip atpažinti toksiškus santykius?

Toksiškus santykius lengviausia atpažinti iš nelygiavertiškumo. Vienas juose atlieka aukos, kitas – autoriteto vaidmenį, disponuoja galia. Pastarasis asmuo gali naudoti įvairių rūšių smurtą: psichologinį, ekonominį, o taip pat ir fizinį. Ryšys tarp tokių žmonių vadinamas toksišku tada, kai esantis aukos pozicijoje negali tokių santykių užbaigti. To priežastys gali būti pačios įvairiausios: vienatvės baimė, įsitikinimai, nepasitikėjimas savimi ir kt. Galiausiai tokiu būdu vystosi priklausomybė, kurioje lengva pasimesti: iš vienos pusės, auka tarsi myli ir deda pastangas santykius išsaugoti, tačiau tuo pačiu metu aukoja savo poreikius.

Normaliuose santykiuose vyrauja tarpusavio supratimas, pagarba vienas kitam. Visi poros klausimai yra sprendžiami abipusiu sutarimu, kiekvienas rūpinasi ne tik antrąja puse, bet ir savimi, savo asmeniniu gyvenimu.

Kodėl toksiški santykiai yra žalingi?

Toksiškuose santykiuose vienas žmogus visada kenčia. Jis kiekvieną dieną gyvena dvejonėse, aukoja save ir savo poreikius, o taip tik dar labiau klimpsta į tokių santykių liūną. O išeiti dažnai būna tikrai nelengva, nes toksiškuose santykiuose iš tikrųjų gali sieti ir meilė, ir prieraišumas, šeimoje – vaikai.

Atpažinus toksiškus santykius, reikėtų stengtis iš jų išeiti, nes tai niekur neveda. Aukos pozicijoje esantis asmuo paprasčiausiai kankinasi, jaučia baimę: iš vienos pusės kyla noras, kad santykiai pasibaigtų, tačiau kartu ir bijoma, kad jie iširs. Tokia būsena ilgainiui vargina, labai nukenčia asmeninis gyvenimas – juk antroje vietoje lieka ir karjera, ir mokslai, ir kasdienis poreikis rūpintis savo išvaizda.

Kuo ilgiau toksiški santykiai tęsiasi, tuo toksiškesni ir sunkiau nutraukiami jie tampa. Kaupiasi nuoskaudos, konfliktai ilgėja, auga įtampa, tačiau poroms gimsta vaikai, kurie toksiškuose santykiuose situaciją tik pablogina: aukos vaidmenyje esantis asmuo dėl vaikų dar aktyviau siekia išsaugoti santykius, o disponuojantis galia tuo metu įgauna dar daugiau galios.

 

Bendraukime Facebook ir Instagram.